Уміння ділитися — це одна з найважливіших соціальних навичок. Однак це вміння не набувається одразу та само по собі, і у кожній пісочниці між дітьми трапляються сутички за іграшки. Як навчити дитину водночас бути щедрою та захищати свою іграшкову власність?

Фізіологія щедрості

Спершу з’ясуймо, коли дитина фізіологічно дозріває до щедрості. Наприкінці першого року життя малюк починає вирізняти межі власного «я», але ці межі ще доволі нечіткі. Улюблені іграшки сприймаються як частина себе!

Близько півтора року діти можуть віддавати свої речі для вивчення світу — а що буде? Але справжня щедрість, тобто бажання поділитися з кимось, щоб зробити приємне, або щоб забезпечити цікаву гру, формується протягом 2,5–5 років, коли визрівають так звані «дзеркальні нейрони». Ці клітини відповідають за емпатію, здатність уявити себе на місці іншого. Також розвиваються лобні долі мозку, що відповідають за причиново-наслідковий зв’язок та самоконтроль.

Правила гри

Гра як форма суспільної взаємодії допоможе дитині навчитися ділитися. Спочатку вам потрібно буде перебувати неподалік, щоб пояснити модель поведінки: запропонувати свою іграшку чи ввічливо попрохати чиюсь. Потім відходьте осторонь — нехай малюк застосовує нові знання на практиці.

  • Починати можна з іграшок з багатьма складовими: кубики, набори формочок тощо, бо ділитися одним з подібних предметів легше, ніж чимось улюбленим та унікальним. Граючи спільно з іншою дитиною, малюк учиться домовлятися.
  • Добре спрацьовує принцип обміну: дітям пропонують обмінятися іграшками. Важливо пояснити малюкові, що це тимчасово, і його машинка чи лялька повернеться назад.
  • Спостерігайте, з ким дитина схильна спілкуватися, і пропонуйте ділитися з друзями — це для дитини психологічно приємніше та безпечніше. Ви ж не віддаєте свій мобільний телефон до рук абикому? А іграшкова машинка для дитини не менш цінніша.
  • Якщо дитина вперто не хоче ділитися — не наполягайте. У жодному разі не віднімайте іграшку, щоб віддати іншій дитині, так ви лише закріпите розуміння «хто сильніший, той має усе».
  • У віці 4–5 років можна розігрувати казкові сценки за ролями, де казкові герої діляться чимось одне з одним. Під час гри у ляльки можна зобразити одну з них жадібною, показавши, що поки вона так поводиться, з нею не хочуть товаришувати, і як усе змінюється, якщо вона починає ділитися.

Звісно, інші діти на ігровому майданчику повинні також поводитися ввічливо. Якщо вони віднімають та псують іграшки, навчайте також відстоювати своє право на власність — це зворотній бік щедрості.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: