Мабуть, усі чули зневажливу фразу: «То все дрібниці, іграшки якісь». Батьки, які поспішають записати малюка на безліч гуртків, аби перетворити його на маленького Ейнштейна, повинні пам’ятати, що здібності дитини дошкільного віку розвиваються в грі — і не інакше. Недарма кажуть: хто в дитячі роки багато та захоплено грав, у дорослому віці вміє так само багато та захоплено працювати. Щоб правильно спрямовувати ігрову активність дитини, потрібно пам’ятати кілька важливих правил.

Просте краще ніж складне

Певно, ви чули, що іграшки мають відповідати віку, рівню інтересів і ступеню фізіологічної зрілості дитини. Купувати однорічному малюкові конструктор не варто, тому що дрібні деталі легко можна проковтнути. П’ятирічній дитині через п’ять хвилин набридне брязкальце — вона «переросла» такі ігри.

Найкращі іграшки — найпростіші, бо вони найбільше розвивають уяву. Чимало батьків з подивом помічають, як їхня дитина байдуже відкладає дорогу механічну іграшку та годинами грає зі звичайною пакувальною коробкою, що стає то фортецею, то космічним кораблем, то будинком. Прості іграшки можна використовувати в найнесподіваніших варіантах. Якщо ви помічаєте таке у свого малюка, радійте: це означає,  що він чудово розвивається психічно.

Ще одна проста і необхідна річ — м’ячі різних розмірів. Чому різних? Тому що залежно від розміру м’яч і виглядає, і підстрибує, і відчувається по-різному, і грати можна з різними м’ячами цілими годинами. Ляльки, ведмедики, іграшкові звірята подобаються всім дітям — і дівчаткам, і хлопчикам.

Вивчення базових властивостей світу

Дитина з наймолодшого віку в грі ознайомлюється з особливостями матеріалів — властивостями різних речей. Перш ніж навчиться називати річ, вона вже знає, гаряча та чи холодна, м’яка і ніжна або шорстка й груба. Тут ви маєте допомогти: звертайте увагу дитини на тактильні відчуття та називайте їх.

Багатьом матерчаті або хутряні іграшки подобаються значно більше, ніж холодні пластмасові або гумові. Напевно, в кожному з нас прихована потреба в чомусь теплом і м’якому, до чого можна притиснутися, щоб стало затишно. Тому, хоч такі іграшки займають чимало місця та їх важко чистити від бруду, не уникайте їх зовсім.

Малюк дуже швидко дізнається не тільки про якість речей, але і їхнє призначення. Він з’ясовує, що один предмет можна вставити або вкласти в інший, одна річ складається, а інша ніж. Тому, купуючи нову іграшку, слід у першу чергу звернути увагу на її корисність. Що вона розвине у вашій дитині? Чого навчить? Як сприятиме становленню маленької особистості? Знайте, підходи: чим яскравіше іграшка, тим краще або чим вона більша, тим міцніше я люблю дитину — не задовольняють потреб малюка в любові, ласці та розвитку. Це лише неефективна компенсація їхнього незадоволення.

Також дитина робить відкриття власного тіла: руки, ноги, рот. Постійні питання чотирирічних дітей — чому це тут, а те там, а що це таке — це теж швидше гра в питання і відповіді. Але така гра необхідна, надзвичайно корисна дошкільна «вправа», і не можна знехтувати нею.

Психічний розвиток

У грі малюк збагачує і світ своїх переживань, тренує психіку. Повторює і знову відчуває все приємне і неприємне, що відбувається навколо нього. Іноді ми дивуємося тим, як діти помітили наші рухи, вимоги, нелогічність, манеру поведінки. Трапляється, що аж завмираємо від несподіванки, дивлячись на себе в цьому простому і наївному дзеркалі.

Гра активізує мислення, тримає напоготові нервову систему. Виробляється своєрідний імунітет проти прикрощів і тиску.

Припинення гри

Важлива властивість дитячої гри — це глибока захопленість, малюк віддається їй повністю. Трапляється, що він забуває про все: їжу, сон, оточення, бо у такі хвилини живе в іншому, дивовижному світі. Тому не дивуйтеся, якщо ваша дитина гнівається, коли ви необережно порушуєте гру, перериваєте сюжет, що в уяві повинен тривати. Відбувається мовби зіткнення двох світів, двох полярних розумінь серйозності справи.

Адже з точки зору батьків малюк лише грає, і тепер йому слід зайнятися більш корисними речами: обідати, умиватися, тому що він брудний, іти на прогулянку тощо. Проте з точки зору дитини вона зайнята надзвичайно захопливою роботою, і повинна доробити справу. Тому пам’ятатимемо: ніколи не слід відривати сина чи дочку від гри відразу, слід заздалегідь попередити, що за п’ять хвилин необхідно виконувати іншу справу. Потрібно дати час підготуватися до завершення гри. За можливості спробуйте долучитися до гри та допоможіть її завершити.

І наостанок завжди пам’ятайте дуже важливе правило: заняття необхідно припинити раніше, ніж дитина втомиться, незалежно від того, чим ви займаєтеся — читанням уголос, прослуховуванням аудіозаписів, прогулянкою в зоопарк або грою в м’яч.