Спілкуючись з дитиною, з раннього віку потрібно наголошувати на безпеці спілкування з незнайомими людьми. Це мають бути дуже ретельні та спокійні розмови, адже ми у жодному разі не повинні ввести дитину в оману чи налякати її.

Дитина має усвідомлювати, що вона має право не розмовляти та не допомагати незнайомцям, навіть якщо вони дуже про це просять.  Розвинені моральні якості — це звісно добре, але значно краще, якщо дитина зможе сама вирішувати, допомогти чи проігнорувати.

Алгоритм дій на випадок, якщо до дитини на вулиці звернеться незнайомець, може бути різним. Розгляньмо найпростішу для дитячого запам’ятовування систему поведінки.

  • Оцінюємо ситуацію

Діти мають розуміти, що будь-яка людина, яку вони зустрічають, може завдати їм шкоди. Неважливо хто це: хлопчик, дівчинка, добра тітка чи похмурий дядько. Перше, що має розуміти дитина, — перед нею незнайома людина, а отже, повністю їй довіритися не можна.

  • Відходимо на безпечну відстань

Навчить дитину триматися від незнайомців на безпечній відстані. Можете вдома стати від малюка подалі, щоб він запам’ятав. Якщо незнайома людина дуже активно намагається порушити ці безпечні кордони, варто тікати до безпечного місця.

  • Припиняємо розмову

Чимало люде й можуть «заговорити» навіть дорослу людину. Що вже казати про дитину? Тож якщо дитині починають ставити забагато запитань, вона повинна відповісти: «Вибачте, я не знаю! Запитайте дорослих!» і піти. Поки незнайомець аналізуватиме почуте (за словами психологів від 2 до 5 с), дитина матиме час піти до  безпечного місця.

  • Ідемо до безпечного місця

Дитина має право не чекати, поки незнайомець закінчить говорити. Потрібно йти до знайомих дорослих або до інших дітей. Якщо є можливість, одразу повертатися додому. Дитина має повідомити батькам або дорослим, яких вона знає, про те, що трапилось.

Як дитині припинити розмову з незнайомцем?

Розкажіть про всі можливі варіанти, як до дитини можуть звернутися на вулиці, та розкажіть, що має відповідати дитина (дитина має розуміти, що жодних «особливих» випадків не існує).

  1. Коли незнайомець підходе і каже: «Неподалік звідси побудували новий майданчик. Значно кращий. Ходімо я тобі покажу». Дитина не повинна погоджуватися йти будь-куди з незнайомою людиною та відповісти: «Вибачте, мої батьки мені забороняють» і одразу ж піти.
  2. Якщо незнайомець на машині під’їжджає і каже: «Сідай, будь ласка, я тебе додому підвезу. Ми з тобою живемо в одному дворі». Дитина має знати, що сідати до машини незнайомця дуже небезпечно! І робити цього не можна у жодному разі. Слід відповісти: «Вибачте, але не потрібно» і йти до безпечного місця.
  3. Якщо до дитини підходять і просять допомогти віднести речі додому? Все, що має зробити дитина, відповісти: «Вибачте, але запитайте про допомогу у дорослих».

Щоразу дитина має одразу ж телефонувати батькам та дослівно переказувати розмову з незнайомою людиною. Це запорука її безпеки.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: