Сучасні діти знаходяться під впливом постійного сенсорного перенавантаження. Такі засоби комунікації, як мобільний телефон, інтернет, а також відеоігри та телебачення переповнюють мозок інформацією, водночас обмежуюючи коло діяльності. Постійне інформаційне перевантаження, надмірна технологічність середовища  провокує хронічний стрес.

Звісно, більшість батьків воліє обмежувати час дітей, проведений з гаджетами чи комп’ютером. Але жорсткий графік та перезбудження переслідують практично кожного з нас; стан дорослих знов-таки позначається на дітях. Нав’язлива реклама, жахливі новини зі ЗМІ — також «провокатори» тривожних розладів. Не варто забувати й про традиційні проблеми дітей: конфлікти з однолітками, шкільне навчання.

На відміну від дорослих, діти ще не вміють розпізнавати тривогу та стрес. Вони не усвідомлюють, що причина болю в животі, головного болю — постійна напруженість, не розуміють, що надмірна дратівливість є наслідком нервового збудження. Надана нижче техніка дасть змогу повернутися у спокійний емоційний стан.

Техніка керованої уяви

Управління уявою — це медитативна техніка, що ґрунтується на візуалізації. Кероване уявлення відповідних яскравих образів дає змогу позбутися стресу, безсоння тощо, психосоматичних хвороб. Для цього слід робити заняття кілька разів на тиждень не менше місяця, а краще більше. Також можна позбавити напруження після важкого дня чи перед важливими подіями — наприклад, контрольною роботою.

Секрет у тому, що для мозку байдуже, реальні перед ним образи чи уявні. Тому концентрація на приємних образах стимулює вироблення хімічних речовин, що відповідають за відчуття щастя (ендорфіни, серотонін).

Заняття з керованої уяви відбувається за сценарієм. Перед заняттям поясніть дитині його сенс. Воно має проходити у спокійному середовищі; телефони та іншу техніку необхідно вимкнути. Єдиний виняток — заспокійлива музика. Вмикайте одну й ту саму мелодію щоразу, це допоможе розслабитися.

«Прекрасний білий дім»

Цей сценарій позбавляє дитину чи підлітка повсякденного стресу, налаштовує психіку на досягнення мети.

Уявіть, ніби ви йдете узбережжям океану. Світить сонце, воно приємно зігріває все тіло. Під ногами — пісок, світлий та теплий. Хвиля за хвилею розмірено набігає на берег, наче океан дихає вві сні. Ви йдете по пляжу, окрім вас тут нікого нема. Ви розумієте, що цей пляж повністю ваш, і насолоджуєтесь величністю океану. Повітря свіже, ви дихаєте глибоко та спокійно.

Попереду ви бачите білий дім. Він вишуканий, наче невеличкий палац. Дім приваблює вас, ви йдете до нього. Ви сповнені бадьорості. Двері прекрасного дому відчинені. Вам цікаво, тому ви заходите.

Ви опиняєтеся у просторій світлій вітальні з витонченими меблями та тропічними рослинами. У домі спокійно, мирно, нікого немає. Ви розумієте, що це ваш дім.

Перед вами мармурові білі сходи. Ви відчуваєте бажання піднятися ними. Ви відчуваєте, що весь час за плечима у вас був важкий рюкзак. У ньому — усі ваші проблеми, негаразди. Ви тривалий час його носили; від цього спина та плечі напружені, болять. Цей важкий рюкзак ви знімаєте і залишаєте під сходами. Тепер ви вільні.

Тепер ви спокійно та легко підіймаєтеся мармуровими сходами. З кожною наступною сходинкою вгору ви почуваєте дедалі більшу легкість та радість.

Угорі ви опиняєтеся перед великим вікном з краєвидом океану. Ви відчуваєте силу та впевненість всередині. Перед вікном стоїть біле комфортне крісло. Ви сідаєте у нього та насолоджуєтесь дивовижним краєвидом. Ви дихаєте свіжим повітрям, розслаблені та розумієте, що ви вдома.

«Чарівна мушля»

Цей сценарій допоможе дітям дошкільного віку позбутися тривог та стресу.

Умостіться зручніше, заплющте очі та уявіть морський пляж. Уявіть, як світить сонце, як воно зігріває шкіру. Повітря чисте та свіже, ви дихаєте глибоко та спокійно. З кожним видихом ви відчуваєте дедалі більше розслаблення.

Озирніться навколо, помилуйтеся блакитним простором моря. Сонячні відблиски на хвилях схожі на яскраві зірки. Біля себе на піску ви знаходите мушлю. Це найпрекрасніша мушля з-поміж усіх, що ви бачили. Ви берете її до рук, вона тепла від сонця та гладенька. Відчуйте її форму у руках, помилуйтеся нею.

Ця мушля чарівна. Ви можете їй розповісти будь-які таємниці — і вона все збереже. Також ви можете розповісти проблеми та турботи, навіть ті, що видаються малими. Мушля хоче їх почути.

Піднесіть мушлю до губ та розкажіть їй все, що у вас на душі. Мушля має надзвичайну здатність: будь-які негативні переживання, що до неї потрапили, вона перетворює на позитивні. Усі тяжкі думки вона вбирає і змушує зникнути. Більше вони ніколи не повернуться!

Ви опускаєте мушлю і відчуваєте легкість та щастя. Ви спокійні. Насолоджуйтеся спокоєм.

Згодом у будь-який момент дитина знову зможете уявити мушлю і поділитися з нею тривогами, сумними думками. Вона завжди чекатиме в уяві.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: