Від розрізних картинок та інших головоломок пазл відрізняються тим, що його окремі частки мають різну форму. Що дає ця особливість? 

Зазвичай пазли пропонують дітям шкільного віку. Складними вважаються варіанти від 1000 фрагментів, простими — до 80 фрагментів. Але є спеціальні варіанти з 2–6 фрагментів для дітей дошкільного віку. Перші пазли можна збирати від 3-х років, після відповідної вікової кризи, яка свідчить про розвиток психіки малюка.

Що дають пазли у дошкільному віці?

  •        Підготовка руки до письма. Це славнозвісна дрібна моторика, навичка координувати рухи пальців та кисті. Оскільки фрагменти нерівні, їх не покладеш просто поруч один з одним. Потрібна охайність, точність рухів — саме те, що стане в пригоді під час написання букв. Просте перебирання крупи чи конструктора з кубиків потрібної точності не дає.
  •        Комплексний розвиток мислення. Щоб отримати цілісну картинку з розрізнених частин, потрібна низка розумових операцій: синтез цілого з часток; аналіз форми та зображення під час спроби поєднання фрагментів; довільна увага; пам’ять для утримання в голові загальної картинки та вже переглянутих елементів; логічне мислення; сортування об’єктів за формою, кольором, розміром; образне мислення.
  •        Розвиток характеру. У циклі наших статей про дитячі темпераменти ви, певно, помітили, що пазли рекомендовані для різних темпераментів. Це так, бо багатогранність цього виду головоломки робить її універсальною: активним дітям прищеплює посидючість та вміння не залишати справу на половині, тихим та флегматичним дітям допомагає розкрити здібності та отримати радість перемоги. Усім дітям буде корисна навичка досягати мети працею.

Рівною мірою малюкам корисні двовимірні пазли на картоні та вирізані з дерева. Є також напільні — можна скласти килим чи викласти підлогу у дитячій кімнаті! А от тривимірні пазли краще пропонувати у молодшому шкільному віці, бо для них більше необхідне абстрактне мислення.