Білим називають шум, що є рівномірним на всіх частотах, ніби біле світло, що ввібрало у себе всі кольори. Такий шум може бути як природним, так і штучно створеним. Приклад природного — близький шум водопаду, штучного — гудіння пилососа, перешкоди у радіоефірі.

Останніми роками з’ясувалося, що для батьків білий шум має найпрактичніше значення! Він допомагає заспокоїти малюка та налагодити його сон. Здивовані матусі свідчать, що варто ввімкнути фен, як немовля припиняє голосити та заспокоюється.

Думка вчених

У чому секрет? На думку вчених, саме білий шум нагадує немовляті про перебування у материнському лоні. Протягом вагітності плід оточують звуки материнського організму: серцебиття, шум крові, що тече по сосудах, робота шлунково-кишкового тракту тощо. Оскільки ж дитина знаходиться серед тканин, усі ці звуки видаються дуже гучними, фактично, її оточує безперервний шум. Тож у перший рік життя тиша нервує малюка, а зовнішній білий шум нагадує про безпечне середовище.

Коли корисно

Якщо малюк плаче від збудження, утоми чи іншого стресу, один з дієвих способів заспокоєння — увімкнути рівномірний шум, трохи гучніший за плач. Якщо ж дитина тривалий час не засинає або прокидається під час фази «швидкого сну», допоможе несильний рівномірний звук, схожий на шум дощу.

Звісно ж, якщо причина занепокоєння — голод, повна підгузка або ж нездоров’я, шум на це ніяк не вплине.

Застереження

Учені провели дослідження щодо безпеки білого шуму, та радять дотримувати нескладних правил. По-перше, гучність не повинна перевищувати 50 дБ. Якщо нема пристрою для вимірювання шуму, орієнтуйтеся на вже згаданий вище шум дощу або гучність душа, як його чути з-за дверей. По-друге, джерело звуку тримайте на відстані не ближче 1 метра до голови дитини.

Де взяти шум

Якщо вам потрібно просто зараз заспокоїти малюка, спробуйте ввімкнути фен, або ж просто гучно говорити «ш-ш-ш!». Щоб налагодити сон, можна знайти у інтернеті численні генератори білого шуму, або ж завантажити аудіофайл та ввімкнути його на повторення. Є у інтернеті й записи звуків природи.

Готуйтеся, що доведеться експериментувати: з першого року життя малюк вже має свої смаки. Можливо, його краще заспокоїть не простий білий шум на зразок ефірного, а дзюрчання води, чи гудіння вітру, чи дощ.

Деякі батьки переймаються, що дитина занадто звикне до шумового супроводження. Але досвід каже, що впродовж року-двох психіка дитини трансформується і білий шум стає непотрібним. Хоча навіть дорослій людині солодше спиться під шум дощу…