Дуже часто мама з татом глузують з дитини, яка копіює дорослих, чи то бере до рота паличку та вдає, наче курить цигарку, чи то хапає пляшку з-під пива. Усі жартують з того, що малюк може лайкою відповісти бабусі чи вихователеві. Так самі того не помічаючи, батьки виховують «складних» людей. А потім хапаються за голову: «Чому він таким став? Де він цього навчився? А все тому, що потрібно було вчасно коригувати поведінку сина чи доньки. На які саме моменти у поведінці малюка потрібно обов’язково звернути увагу та провести виховну роботу?

     1. Дитина копіює погані звички дорослих. Лише нерозумні батьки жартуватимуть з того, що дитина вдає, що курить цигарки чи п’є алкоголь, плюється, як татусь, та вживає нецензурні слова, як дядько із сусідньої квартири. Це — не смішно, а гірко, варто уникати подібного. Татусеві слід заборонити курити у присутності дитини, плювати та зробити все можливе, аби син чи донька не зустрічалися з лайливими людьми. Розкажіть малюкові, що існують погані та добрі слова, необхідно стежити за своїм мовленням, кожне слово спричиняє певні наслідки.

     2. Дитина постійно перебиває дорослих. Якщо не звертати на це уваги, з такою дитиною не можна буде нікуди вийти. Вона не дасть змоги вам ні з ким поговорити, до того ж у неї виробиться така звичка. Син чи донька не зможе навчитися слухати думку співрозмовника, за що їх недолюблюватимуть у школі та на роботі. Поясніть, що це некрасиво, навчіть, як правильно попросити висловитися. Покажіть на прикладах, коли взагалі недоречно щось говорити та свої думки тримати при собі.

     3. Дитина проявляє неповагу до дорослих і ображає слабких. Син ударив виховательку або маленьку дівчинку, дочка недобрим словом назвала дідуся. Спочатку батькам здається, що це безневинна ситуація, ніби так син чи донька показують сильні сторони свого характеру, мовляв, переросте. Такі дії малюк сприйматиме, як нормальне явище, поступово звикатиме. У підлітковому віці перевчити вже буде практично неможливо. Людина, яка не вміє поважати інших й ображає слабих, ніколи не стане щасливою, це зазвичай похмурі, непривітні чоловіки та жінки, які приховують агресію, ніяк не можуть гармонійно жити із собою та близькими.  

     4. Дитина бере без дозволу будь-які речі та солодощі. Така самостійність не доведе ні до чого доброго. Колись дитина пограється золотими сережками в кімнаті у знайомих, а може, загубить їх. Заробить погану репутацію, подумають, що вкрав. Коли малюк тягнеться за печивом на столі — на це мило глянути, а якщо школяр у гостях візьме зі столу без дозволу цукерку, його неправильно зрозуміють, а про батьків зроблять висновок: «Зовсім не виховують дитину!» До того ж, якщо діти їстимуть без контролю забагато солодощів, зіпсують собі здоров’я (у кращому випадку зароблять діатез).

     5. Дитина говорить неправду. У будь-якій формі на це потрібно відразу реагувати, малюк може вигадувати та спотворювати інформацію про те, що відбувалося в дитячому садочку, на прогулянці з друзями, або брехати про якийсь факт («Я не робив цього чи не говорив!»). Не можна жартувати з цього та не помічати, але психологи радять обов’язково вжити заходи. Спочатку відверто та детально поговоріть про все, можливо, дитина вигадує щось, бо хоче приховати гірку правду (у школі її ображають старшокласники, або знущається вчителька). А можливо, ви просто замало приділяєте часу своєму малюкові.

     6. Дитина поводиться незвичайно. Якщо ви помітили, що син чи донька погано сплять уночі, забагато посміхаються, або навпаки ходять похмурими та часто плачуть, не можна сподіватися, що все мине, можливо, просто поганий настрій, перехідний період чи закохався. Це також трапляється, але незвичайна поведінка є не лише у підлітків, але й у школярів і дошкільників. Тому не помічати — неможна! Зміни психологічного характеру можуть свідчити про будь-що — від проблем адаптації з вихователями та друзями у дитячому садочку до вживання якихось заборонених речовин у підлітковому періоді. Тому проявіть батьківське піклування, можливо, навіть синові чи доньці потрібна допомога спеціалістів.

Будьте уважними до своїх рідних дітей! Деякі речі здаються батькам не такими важливими, але коли дитина «входить» у дорослий світ, усі проблеми поведінки дитинства «випливають» на поверхню. І тоді вже дорослим чоловікам і жінкам значно складніше з ними впоратися й налагодити гармонію в усьому.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: