У фінансово-здорових сімей проблем з фінансових вихованням майже не існує. Дорослі передають свої знання дитині, вона дивіться на батьків та намагається бути схожою. Дитина в таких сім’ях виходить в матеріальний світ фінансово підкованою, тому їй легше орієнтуватися та взаємодіяти зі світом грошей. Дітей здебільшого ознайомлюють з грішми вже з 2–3 років, таким чином у 10–12 вона має певний список фінансових навичок.

Що дванадцятирічний підліток повен уміти та розуміти?

– Розрізняти купюри та копійки, уміти порахувати їх та правильно розрахуватися за проїзд у транспорті чи у магазині.

– Самостійно поводитися з гаманцем чи скарбничкою. Дістати, покласти назад гроші — не повинно бути складним. Дитина має поважно ставитися до грошей. Дуже часто діти неакуратно поводяться з грошима, кидають їх, десь заховують у портфель чи кишеню зібганими, вони рвуться або взагалі губляться.

– Дитина повинна вміти накопичувати та економити. Для того щоб щось купити, у чомусь собі відмовити або переглянути свої потреби.

– Орієнтуватися в сімейному бюджеті, потрібних та бажаних витратах. Деякі психологи рекомендують у ситуації, якщо був згаяний час і підліток вимагає від батьків: «У вас є гроші, купить мені. Я хочу!», запропонувати сину чи доньці вести бюджетну книгу сім’ї, де б вона самостійно записувала всі витрати та заробітки, враховувала свої кишенькові та інше. Це звісно досить складно для самих батьків, але повірте дає певні результати, підліток бачить на власні очі, як важко контролювати грошові витрати, як правильно розподілити кошти на місяць, тиждень чи день.

– Знати банківські послуги, уміти зняти гроші з кредитної картки. Деякі батьки відкривають на ім’я дитини особистий рахунок до підліткового віку. Сучасні діти, насправді, здебільшого обізнані більше за батьків (у комп’ютерах і планшетах) і їм легше зрозуміти цю інформацію. Отже, існує безліч програм і повчального відео щодо планування сімейного бюджету, складання бізнес-плану чи описання методів накопичування та дитячого заробітку.

– Раціонально використовувати особисті гроші. Якщо дитина виявляє ініціативу заробити свої гроші самостійно, купити за свої накопичені на щось додому (продукти чи інші товари), подати милостиню чи допомогти комусь із лікуванням або радує, нехай і дріб’язним, подарунком маму чи сестричку, то ваші зусилля з фінансового виховання не минули даремно. Розвивайте й надалі свою дитину та розвивайтеся з нею самі!