Нічим зайнятися вдома в непогоду, але не хочете, щоб діти нудьгували або сиділи в кімнатах з планшетами? Є чудовий вихід з такої ситуації — інтелектуальні усні ігри, що допоможуть мати гарне дозвілля та зайняти дітей корисною справою… і головне — без допомоги гаджетів!

«Вигадані історії»

Ця гра розвиває логічне мислення й водночас тренує фантазію. Правила такі: ви називаєте слово, дитина доповнює його іншим словом, відповідним за змістом, ви доповнюєте отримане словосполучення і т. ін. Зрештою складете забавну казку або яке-небудь смішне речення. Наприклад:

— Кіт.

— Кіт їсть.

— Кіт їсть сосиску.

— Кіт їсть сосиску з тарілки.

— Кіт їсть сосиску з тарілки моєї.

— Кіт їсть сосиску з тарілки моєї бабусі.

«Додай склад»

Гра розвиває кмітливість, збагачує словниковий запас дитини. Перший гравець називає частину якого-небудь слова, наприклад: «квіт-», а другий повинен допридумати слово до кінця, вимовити склад: «-ка».

«Асоціації»

Розвити асоціативне й логічне мислення можна за допомогою цієї гри, що теж досить проста. Припустімо, ви говорите «молоко», дитина додає, із чим асоціює це слово: «корова». Тоді ви називаєте слово, з яким ви асоціюєте слово «корова», наприклад, «рогата» і т. ін.

«Подорож у часі»

Ця інтелектуальна гра розвиває фантазію, навчає дітей розуміти суть речей. Приклад: ви називаєте будь-який предмет і просите малюка пояснити, чим цей предмет був у минулому. Якщо ви назвали «подушку», то дитина може відповісти, що раніше вона була птахом з пір’ям і пухом, а птах був курчам, а перед цим — яйцем. Тоді ви запитуєте, а чим може стати подушка в майбутньому? Дитина відповідає, наприклад, «бутафорським снігом».

«Розберемо на запчастини»

Ця гра чимсь схожа на попередню, але акцентується увага на деталях, з яких складається який-небудь предмет. Наприклад: ви називаєте дитині слово «книга» і просите пояснити, із чого вона зроблена, що в ній міститься. Гра вчить бути уважною до деталей, розуміти суть предметів, бачити предмети, як сукупність частин.

«Варіанти»

Назвіть дитині предмет і запитайте, а яким чином його ще можна використати (наприклад, ящик). У нього можна не тільки покласти предмети, але й оселити кота, його можна перевернути й використовувати, як пуфик або сходи і т. ін. Дитина розвиватиме асоціативне мислення, набуватиме практичних навичок використання предметів, розширить кругозір, зрозуміє, що таке варіативність і багатофункціональність.

Можна також назвати явища, речі, поняття й попросити маленьких гравців назвати, чим вони корисні та шкідливі. Наприклад: сніг укриває рослини, оберігаючи від морозу. Дорогу може засніжити так, тоді пройти або проїхати по ній не можна буде.

«Так» і «ні»

Ви загадуєте що-небудь (предмет, явище, людину, персонажа, цифру й т. ін.), а дитина, ставлячи вам запитання, на які ви можете відповідати односкладово — тільки «так» або «ні», — намагається відгадати, що саме ви загадали. Або можна грати навпаки — вона загадує і відповідає на ваші запитання, а ви відгадуєте. Гра вчить мислити конкретно й точно формулювати навідні запитання, аналізувати.

«Що спільного?»

Гра допоможе розвинути асоціативне мислення і навчить знаходити спільне в абсолютно різних речах і в різних предметів. Наприклад: ви запитуєте, що спільного між черепахою і трояндою, разом шукаєте відповіді — обидві вони ростуть, обидві зелені (троянда — частково), обидві живуть на землі, але люблять воду і т. ін.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: