Усі ми вчимо дітей бути чесними. Але іноді не помічаємо, як самі обманюємо їх, або вважаємо, що краще збрехати, ніж засмутити чи налякати. Найтиповіші ситуації

  1.     «Боляче не буде». Здебільшого фраза стосується медичних процедур. Добре, якщо йдеться про термометр, а якщо про щеплення чи лікування зубів? З одного боку, дитина після такого обману не довірятиме батьківським словам, і вдруге цей прийом не спрацює — а до лікаря, можливо, доведеться завітати ще не раз. З іншого боку, якщо сказати, що буде боляче, дитина перелякається зарані та нафантазує жахів більше, ніж насправді, що також погіршить ситуацію. Краще порівняти відчуття від майбутньої процедури з вже відомими: «Трохи боляче, але не страшніше, ніж позавчора, коли ти вдарився ліктем».
  2.     «У мене немає із собою грошей». А ця фраза найчастіше звучить у магазині. І гроші-то зазвичай є, але витрачати чималеньку суму на чергову іграшку, інтерес до якої згасне за тиждень? Адже стільки всього ще слід купити!
  3.     «Це смачно». Овочі на пару, без цукру та солі корисні, але на смак ця страва дитині несмачна, як і вам. Замість умовлянь краще запропонуйте дитині самій визначитися зі смаком: «Скуштуй-но! Як тобі здається, це смачно?».
  4.     «Дід Мороз є насправді!». Це справжнісінька міжнародна змова батьків. Усі ми до останнього підтримуємо віру у новорічного чаклуна. Розголошення цієї таємниці — особисте відкриття кожної дитини.
  5.     «Нумо через п’ять хвилин». Чи справді це 5 чи 10 хвилин, чи одна, як обіцялося? Маленькі діти ще не вміють рахувати хвилини, а до 3 років позбавлені чіткого відчуття часу, тому батьки цим користуються.
  6.     «Який гарний малюнок!» Звісно, хвалити дітей за старанність правильно. І неважливо, що собаку, ведмежа та слоненя неможливо розрізнити без пояснень, а мама на портреті схожа на зомбі. Мама все одно вивісить свій портрет на видноті й хвалитиме!