Навіщо потрібно складати сімейний бюджет та навчати цього дітей? Як це правильно робити? Яку користь принесе планування? Які методи планування сімейного бюджету найефективніші? Усі ці та інші питання колись виникають у вдумливих батьків, які хочуть гармонійно розвивати свою дитину та виховати повноцінну особистість.

Планування бюджету — це мистецтво! Це підтверджують слова німецького письменника Авербаха Бертольда: «Придбання грошей вимагає успішності та влади, збереження грошей вимагає розсудливості, трата грошей вимагає мистецтва». Цього мистецтва, а точніше планування сімейного бюджету, варто навчати дітей уже з 7–8 років.

Чого саме в першу чергу потрібно навчити дітей перед плануванням сімейного бюджету?

У своєму житті батьки повинні приділяти плануванню сімейного бюджету досить багато уваги та часу. Навіщо? Задля того, щоб надати правильний приклад своїм дітям.

Спеціалісти та фінансові експерти наполегливо рекомендують якомога раніше залучати до цього дітей. Ефективне управління особистими фінансами без планування сімейного бюджету неможливе! Тим паче, що в плануванні немає нічого складного. Головне — привчити себе до дисципліни та навчити цього свою дитину. Ураховуйте три рекомендації:

Навчіть дитину фіксувати витрати та доходи сім’ї у блокноті чи в пам’яті. Долучайте до цього сина чи доньку, не приховуйте фінансові справи родини. Для цього спеціалісти рекомендують ознайомити дитину з фінансовими термінами. Можна видати їй дублікат зошита чи блокнота, де разом фз сімейним будуть детально прописані витрати дитячих кишенькових, можливо, перші її заробітки тощо.

Навчіть дитину не забувати про «грошові» події. Це ті витрати, що траплятимуться найближчім часом, зокрема дні народження близьких, відпустка, різні свята, податкові виплати, кредити та благодійні пожертвування. Можна завести паперовий планувальник справ, або використовувати спеціальну програму для ведення сімейного бюджету, що має функцію календаря.

Навчіть дитину враховувати сезонність. Наприклад, перед різними святами, зокрема Новий рік, Великдень, 9 Травня, 8 Березня, День дитини в святкові дні зазвичай магазини та супермаркети піднімають вартість харчових продуктів. Ближче до літа, часто дорожчає бензин, через те, що люди віддають перевагу автомобільним поїздкам (бізнесмени цього моменту не пропустять). Восени підвищуються ціни на одяг і канцелярію школярів та студентів.

Методи планування сімейного бюджету

Отже, якщо враховувати ці рекомендації, то вивчити ці три методи та обрати найбільш відповідний варіант не проблема. Обов’язково разом із дитиною зафіксуйте свій план домашніх фінансів. Планувати сімейний бюджет можна як у звичайному блокноті чи зошиті, так і на комп’ютері, самостійно створивши таблицю, чи в спеціальних програмах для фіксування  сімейного достатку та витрат, особистих дитячих фінансів. Існує декілька методів планування сімейного бюджету:

    1. Метод Ендрю Тобіаса. У своїй книжці «The Only Investment Guide You’ll Ever Need» («Єдине керівництво з інвестування, що коли-небудь вам може знадобитися») він пропонує таке просте та ефективне розв’язання проблеми бюджетування, де необхідно лише:

– навчити дитину розумно ставитися до кредитних карток, намагатися не брати кредитів у банку та боргів у друзів;

– навчити дитину зберігати, або інвестувати 20 % від доходу (виконувати правило: ніколи не можна витрачати ці гроші);

– навчити дитину жити на решту 80 % коштів із задоволенням.

    2. Метод «Фінанси на все життя» ґрунтується на думках авторів повчального твору «All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan» («Увесь ваш добробут: головний фінансовий план на все життя»). Автори стверджують, що для того, аби досягти фінансового успіху, необхідно утримувати три сфери «доходів» ваших фінансів у збалансованому стані. Тому вони пропонують розділити загальний дохід на три частини:

навчити дитину витрачати 50 % коштів на потрібні речі (ліки, продукти, транспорт, оренда житла, витрати на освіту, необхідний одяг тощо);

навчити дитину 20 % коштів заощаджувати чи витрачати на борги;

навчити дитину витрачати 30 % коштів на найбажаніші речі (хобі, креативний одяг, прикраси, іграшки, походи в розважальні центри тощо)

Складно сучасній сім’ї за сучасного рівня доходів і витрат легко «вписатися» в ці схеми, але можна розглядати їх як ідеальний варіант і прагнути цього.

    3. Метод конвертів. Правило 60 %, що започаткував автор фінансових статей Річард Дженкінс. Він пропонує сукупний дохід поділити на 5 частин, з яких близько 60 % йде на поточні витрати.

     4. Орієнтовний план:

  • поточні витрати — 60 %;
  • накопичення коштів — 10 %;
  • довгострокові покупки й сплати — 10 %;
  • нерегулярні витрати — 10 %;
  • розваги — 10 %.

Можна навіть детально назвати кожен конверт, куди покласти потім певну суму грошей: «комунальні», «продукти», «непередбачені витрати», «благодійність», «подарунки», «дитячі кишенькові» тощо.  Виготовте разом із дитиною ці конверти — поєднайте корисне з цікавим.

Чим раніше ви почнете планувати разом із дитиною сімейний бюджет, тим раніше привчите себе та малюка до фінансової дисципліни.