Ми припускаємося помилок у вихованні через найкращі наміри. Дивно? Це як ліки: у малих дозах цілющі, у великих — отрута. Які з безневинних, здавалося б, методів виховання насправді негативно впливають на фізичне та психічне здоров’я дітей?

1. Похвала за будь-що. Схвалень теж повинно бути в міру, інакше дитина взагалі припинить робити будь-що без винагороди, і водночас вважатиме, що вона одна розумна, а навколо всі дурні.

2. Забагато вибору. Інколи турботливі батьки настільки прагнуть догодити дитині, що прагнуть надати їй якомога більшого вибору в їжі, іграшках тощо. Але велика кількість варіантів насправді заплутує та виснажує незрілу психіку. Вибір має бути, але обмежений.

3. Прагнення зробити дитину щасливою. Так-так, чимало батьків намагаються зробити дитину щасливою майже силоміць. А насправді слід навчати дитину, як самостійно робити себе щасливою (бажано власним прикладом!). Це справа з-поміж тих, що одна людина за іншу зробити не в змозі.

4. Щільне заповнення часу. Секція-гурток-репетитор-музеї-театри, щоб дитина не потрапила у погану компанію… По-перше, коли дитиною нескінченно «займаються», вона не навчається самостійно планувати свій час. По-друге, через постійну зміну подій не осмислює враження та знання глибоко, звикає хапати інформацію поверхнево. А по-третє, такий пресинг просто набридне, і дитина почне хуліганити з відчуття протесту.

5. Табу на розмови про секс. Досі чимало батьків німіють від однієї думки про те, що з власною дитиною слід говорити про секс. Але підліткові статеві стосунки настільки поширені, що не варто сподіватися, що «якось сама дізнається» — дізнається, але із сумними наслідками на зразок вагітності.

6. Забагато критики дитячих помилок. Жорсткий контроль та суворість виховують лише перфекціонізм, коли у разі помилки людина почувається нікчемою. Вона прагне всім подобатися, все робити ідеально — і зривається, бо ідеалу досягти неможливо, натомість підірвати здоров’я такими зусиллями можна дуже швидко.

7. Маніпуляція любов’ю. Найжахливіша загроза з боку батьків — розлюбити дитину, якщо вона поводитиметься небажаним чином. Декілька разів це спрацює, але викличе відчуття непотрібності. І далі дитина взагалі не реагуватиме на батьківські вимоги.

8. Забагато обов’язків. Особливо це стосується старших дітей, які мають доглядати за молодшими: виростивши братиків та сестричок, вони не хочуть створювати власну сім’ю та знову починати все спочатку.

9. Заборона «небезпечних» ігор. Досвід західних «лісових шкіл» демонструє, що діти, не ізольовані від усіх можливих небезпек, ростуть здоровішими, вправнішими та кмітливішими.

10. Гаджети без обмежень. Це стосується смартфону, планшету, комп’ютера, телевізора… Існувати в реальності важче, ніж у віртуальному світі, тому діти прагнуть зануритися туди. А чимало заклопотаних буденними справами батьків не стежать за часом перебування дитини з гаджетом, або вже стомилися боротися з дитячими істериками… Але не шкодуйте зусиль на те, щоб навчити дитину займатися чимось, окрім гаджетів!

11.  Захист від наслідків учинків. Батьки настільки обожнюють свою дитину, що прагнуть захистити від будь-якого негативу, навіть спричиненого її ж вчинками — зламала чужу іграшку, образила когось… Мовляв, ми самі з нею поговоримо, а ви нашу дитину не чіпайте! Таке «виховання» напряму призводить до проблем із законом, бо дитина звикає, що може коїти будь-що, батьки ж урятують. Якщо ваша дитина отримує негативний досвід, пам’ятайте, що це — також необхідна частина життя; ви маєте вчити її самостійно розплутувати наслідки.

12. Нескінченна їжа. Особливо цей пункт стосується матусь, яким постійно ввижається, що дитина мало з’їла і «помре від голоду» (цитую жінку, яка намагалася запхнути у дворічну донечку дорослий комплексний обід). Так діти звикають постійно переїдати, що призводить до ожиріння.

13. Фізичні покарання. Сюди належать і такі «безневинні», як шльопання по попі чи по руках. Подібні методи або роблять дитину агресивною, задерикуватою та нестриманою, або спричиняють страх. Оберіть: хочете ви, щоб дитина вас любила, чи боялася? Ці два почуття не суміщаються.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: